ABEX LUMINA AX59
SGD 949.00 – SGD 1,449.00Price range: SGD 949.00 through SGD 1,449.00
ABEX ZENUM 7 PLUS - RTX 4060 Gaming Laptop
SGD 1,688.00 – SGD 2,588.00Price range: SGD 1,688.00 through SGD 2,588.00
ABEX VORTIGA EX608
Price range: SGD 949.00 through SGD 1,449.00
-30%- 14.0″, FHD 1920 x 1080, 60Hz
- Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz)
- 8GB / 16GB / 32GB, DDR4 RAM
- 256GB / 512GB / 1TB M.2 Solid State Drive
- Intel Ultra HD Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Years Premium Warranty
Vortiga EX608, the portable performance laptop that comes equipped with a high-speed i7 processor boasting a maximum frequency of 4.90GHz. This ensures seamless multitasking and efficient performance across a spectrum of tasks. Crafted with a lightweight full-aluminum chassis, it not only enhances durability but also features a dual inbuilt fan system that expeditiously dissipates internal heat.
This ultra portable laptop is meticulously crafted to serve as a dependable and versatile computing companion for a diverse user base. Its compact size, coupled with its impressive performance and functionality, positions it as an outstanding choice for individuals seeking a harmonious blend of portability and power.

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX VORTIGA EX608 |
| Display | 14.0″, FHD 1920 x 1080, 60Hz |
| Processor | Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz) |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB, DDR4 2666MHz RAM (1 slot, support up to 32GB 3200MHz) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB M.2 NVME Solid State Drive (support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | Intel Ultra HD Graphics Card |
| Module | Wifi 2.4G/5G & Bluetooth 4.2 |
| Camera & Mic | 1080p at 30 fps, FHD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 1x USB Type-C / 2x USB 3.0 / 1x USB 2.0 / 1x HDMI / 1x Card Reader / 1x Audio Jack |
| Fingerprint Recognition | Yes |
| Color | Silver |
| Keyboard | Backlit Black English Keyboard |
| Material | Lightweight Aluminium Chassis |
| Battery | 4650 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Years Premium Warranty |
| Weight / Dimension | 1.4KG / 324mm x 215mm x 15mm |





















