Sale!

ABEX SAPPHIRE RZ16B
Price range: SGD 949.00 through SGD 1,849.00
-30%- 16″, FHD 1920 x 1200, 60Hz
- Intel Core i7-13650HX Processor (with turbo boost to 4.90GHz)
- 8GB / 16GB / 32GB, RAM
- 256GB / 512GB / 1TB M.2 Solid State Drive
- Intel Ultra HD Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Years Premium Warranty
The Sapphire RZ16B is powered by a high-performance Intel Core i7 processor, delivering smooth multitasking and fast everyday performance.
With its sleek chassis and spacious 16-inch display, it offers a comfortable viewing experience for work, study, entertainment, and productivity.

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX SAPPHIRE RZ16B |
| Display | 16″, FHD 1920 x 1200, 60Hz |
| Processor | Intel Core i7-13650HX Processor (with turbo boost to 4.90GHz) |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB, DDR4 2666MHz RAM (2 slots, each support up to 32GB 3200MHz) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB M.2 NVME Solid State Drive (2 slots, support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | Intel Ultra HD Graphics Card |
| Module | Wifi 2.4G/5G & Bluetooth 4.2 |
| Camera & Mic | 1080p at 30 fps, FHD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 1X USB Type-C / 1x USB 3.0 / 2x USB 2.0 / 1x HDMI / 1x Audio Jack / 1x Card Reader |
| Fingerprint Recognition | Yes |
| Support USB Type-C Charging | Yes |
| Color | Grey |
| Keyboard | Backlit Black English Keyboard |
| Material | A Aluminium, B/C/D ABS |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Years Premium Warranty |
| Weight / Dimension | 1.7KG / 360mm x 275mm x 16mm |















