ABEX ONYX 14N
SGD 549.00 – SGD 749.00Price range: SGD 549.00 through SGD 749.00
ABEX ZENUM 9 PLUS - RTX 4060 Gaming Laptop
SGD 1,988.00 – SGD 2,888.00Price range: SGD 1,988.00 through SGD 2,888.00
ABEX RENEX RX18 PRO
Price range: SGD 1,099.00 through SGD 1,749.00
-31%- 16″, QHD 2560 x 1600, 120Hz
- Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz)
- 8GB / 16GB / 32GB / 64GB, DDR4 RAM
- 256GB / 512GB / 1TB / 2TB M.2 Solid State Drive
- Nvidia GeForce RTX 2050 4GB + Intel Ultra HD Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Year Premium Warranty

The Renex RX18 Pro is engineered for durability and performance. The wide 16″ QHD IPS screen with 120Hz refresh rate caters to users who prioritize a larger display for better visibility and productivity without compromising on performance. Equipped with Nvidia RTX 2050 4GB Graphics Card, its perfectly suitable for professionals, creators, gamers, and anyone who benefits from a larger, more immersive graphics work load.

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX RENEX RX18 PRO |
| Display | 16″, QHD 2560 x 1600, 120Hz Refresh Rate |
| Processor | Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz) |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB / 64GB, DDR4 2666MHz RAM (2 slots, each support up to 32GB 3200MHz) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB / 2TB M.2 NVME Solid State Drive (2 slots, support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | Nvidia GeForce RTX 2050 4GB + Intel Ultra HD Graphics Card |
| Module | Wifi 2.4G/5G & Bluetooth 4.2 |
| Camera & Mic | 1080p at 30 fps, FHD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 2X USB Type-C / 3x USB 3.0 / 1x HDMI / 1x Audio Jack / 1x Ethernet |
| Support USB Type-C Charging | Yes |
| Color | Silver |
| Keyboard | Backlit Black English Keyboard |
| Material | Lightweight Aluminium Chassis |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Year Premium Warranty |
| Weight / Dimension | 1.8KG / 355mm x 246mm x 12mm |























