ABEX DeskMaster DM27F-TNT All In One Desktop
SGD 908.00 – SGD 1,708.00Price range: SGD 908.00 through SGD 1,708.00
ABEX SAPPHIRE RZ15
SGD 849.00 – SGD 1,749.00Price range: SGD 849.00 through SGD 1,749.00
ABEX SAPPHIRE RZ16C
Price range: SGD 1,099.00 through SGD 2,199.00
-27%- 16″, QHD 2560 x 1600, 240Hz
- AMD Ryzen 7 8845HS Processor (with turbo boost to 5.10GHz)
- 8GB / 16GB / 32GB / 64GB, DDR5 RAM
- 256GB / 512GB / 1TB / 2TB M.2 Solid State Drive
- AMD Radeon 780M Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Years Premium Warranty
Step into the next level of performance with the ABEX Sapphire RZ16C AI Laptop, designed to transform your workflow with cutting-edge AI capabilities. This smart laptop adapts to your needs, optimizing speed, efficiency, and battery life, so you can do more with less effort.
The expansive 16″ QHD 2.5K resolution display with a 240Hz refresh rate is ideal for users who value a larger screen for enhanced visibility and productivity, all without compromising on performance. Perfect for professionals, creators, and tech enthusiasts alike!

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX SAPPHIRE RZ16C |
| Display | 16″, QHD 2560 x 1600, 240Hz Refresh Rate |
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS Processor (with turbo boost to 5.10GHz) |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB / 64GB, DDR5 5600MHz RAM (2 slots, each support up to 32GB) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB / 2TB M.2 NVME Solid State Drive (2 slots, support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | AMD Radeon 780M Graphics Card |
| Module | Bluetooth 5.2 & WIFI 6 |
| Camera & Mic |
720p at 30 fps, HD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 2x USB Type-C / 3x USB 3.0 / 1x HDMI / 1x Audio Jack / 1x DC Port |
| Support USB Type-C Charging | Yes |
| Color |
Metallic Grey |
| Keyboard | Backlit Black English Keyboard |
| Material | Aluminum Chassis |
| Battery | 5800 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Years Premium Warranty |
| Weight / Dimension |
1.8KG / 356mm x 248mm x 18mm |















