ABEX LUMINA AX59
Price range: SGD 949.00 through SGD 1,449.00
-30%- 15.6″, FHD 1920 x 1080, 60Hz
- Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz)
- 8GB / 16GB / 32GB, DDR4 RAM
- 256GB / 512GB / 1TB M.2 Solid State Drive
- Intel Ultra HD Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Years Premium Warranty
Lumina AX59, powered by a intel 10 cores high-speed i7 processor and Intel Ultra HD graphics, ensures blazing-fast performance and seamless multitasking. Its full aluminum lightweight chassis enhances durability, accompanied by a dual inbuilt fan system for efficient heat dissipation.
Meticulously crafted with artistic precision, Lumina features a slim profile, premium build, and a 15-inch full HD IPS screen for an outstanding visual experience, making it ideal for creative professionals and tech-savvy individuals seeking ultimate performance in a sleek design.

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX LUMINA AX59 |
| Display | 15.6″, FHD 1920 x 1080, 60Hz |
| Processor | Intel Core i7-13620H Processor (with turbo boost to 4.90GHz) |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB, DDR4 2666MHz RAM (1 slot, support up to 32GB 3200MHz) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB M.2 NVME Solid State Drive (support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | Intel Ultra HD Graphics Card |
| Module | Wifi 2.4G/5G & Bluetooth 4.2 |
| Camera & Mic | 1080p at 30 fps, FHD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 1x USB Type-C / 2x USB 3.0 / 1x USB 2.0 / 1x HDMI / 1x Card Reader / 1x Ethernet / 1x Audio Jack |
| Fingerprint Recognition | Yes |
| Color | Space Grey |
| Keyboard | Backlit Black English Keyboard |
| Material | Lightweight Aluminium Chassis |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Years Premium Warranty |
| Weight / Dimension | 1.7KG / 362mm x 238mm x 14mm |



















