ABEX TAB 14T TOUCH
SGD 888.00 – SGD 996.00Price range: SGD 888.00 through SGD 996.00
ABEX SAPPHIRE RZ16C ULTRA
SGD 1,099.00 – SGD 2,199.00Price range: SGD 1,099.00 through SGD 2,199.00
ABEX SAPPHIRE RZ14
Price range: SGD 999.00 through SGD 1,199.00
-29%- 14″, QHD 2240 x 1400
- AMD Ryzen 5 7535HS Processor (with turbo boost to 4.55GHz)
- 16GB DDR5 RAM
- 256GB / 512GB / 1TB M.2 Solid State Drive
- AMD Radeon 660M Graphics Card
- Windows 11 Home
- 2 Years Premium Warranty
The ABEX Sapphire RZ14 Laptop is a razor-thin, lightweight laptop with workstation-level power, a premium aluminum build, and a 14-inch high-resolution display. It combines sleek design with strong cooling, all-day battery, fast USB-C charging, and versatile ports—delivering the perfect balance of style, performance, and portability.

Choose 3 to 12-month installments
with Atome or Grab PayLater at checkout
| Model | ABEX SAPPHIRE RZ14 |
| Display | 14″, QHD 2240 x 1400 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS Processor (with turbo boost to 4.55GHz) |
| RAM | 16GB, DDR5 6400MHz RAM (Soldered On) |
| SSD | 256GB / 512GB / 1TB M.2 NVME Solid State Drive (1 slot, support m.2 ngff & nvme) |
| Graphics card | AMD Radeon 660M Graphics Card |
| Module | Bluetooth 5.2 & WIFI 6 |
| Camera & Mic |
720p at 30 fps, HD camera, Dual-array microphones |
| Ports/Slots | 3x USB Type-C / 1x USB 3.0 / 1x HDMI / 1x Audio Jack |
| Support USB Type-C Charging | Yes |
| Color |
Silver |
| Keyboard | Backlit Silver English Keyboard |
| Material | A/D Aluminum, B/C ABS |
| Battery | 5195 mAh |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 2 Years Premium Warranty |
| Weight / Dimension |
1KG / 312mm x 222mm x 10mm |

















